Zapraszamy do obejrzenia zwierzaków, które odwiedziły naszą przychodnię.

Nasi pacjenci

Gady i Płazy

AGAMY BRODATE

Skomponowanie prawidłowej diety dla gadów utrzymywanych w terrariach należy do największych wyzwań przed jakimi stają ich właściciele. Podstawowym błędem jest stosowanie jednego rodzaju pokarmu, co dość szybko prowadzi do poważnych niedoborów, zaburzeń rozwojowych i chorób metabolicznych.
Agamy brodate to jaszczurki wszystkożerne ich dieta powinna w ok . 70 % składać się z owadów i ok. 30% z pokarmu pochodzenia roślinnego. Młode, szybkorosnące osobniki preferują w diecie owady, które mogą stanowić nawet do 100% dziennej dawki pokarmowej, jednak z wiekiem zaczynają przyjmować pokarm roślinny. Z tego też powodu maluchom już od samego początku powinno się oferować pokarm roślinny, aby mogły się do niego przyzwyczajać.
Menue agam powinno być urozmaicone , podstawą diety powinny być łatwo strawne owady takie jak: świerszcze domowe, bananowe, czy kubańskie . Zlecamy dużą ostrożność w przypadku podawania świerszczy śródziemnomorskich tzw. czarnych, charakteryzujących się dużą agresją, a także twardymi, trudno strawnymi chitynowymi osłonami skrzydeł. Świerszcze te potrafią dość dotkliwie poranić gada, a nawet przyczynić się do jego śmierci. Poza świerszczami dieta powinna się opierać na różnych gatunkach
karaczanów. Dla urozmaicenia jaszczurkom należy podawać szarańcze, larwy mącznika i larwy drewnojada. Pamiętać należy , że dwa ostatnie gatunki posiadają twardą, ciężkostrawną osłonkę chitynową, która przy nadmiernym skarmianiu może prowadzić do zaparć. Latem warto podawać tzw. plankton łąkowy, który będzie wspaniałym źródłem witamin i minerałów dla smoków. Pamiętać należy, że owady karmowe niestety charakteryzują się kiepskim stosunkiem wapnia do fosforu, na niekorzyść tego pierwszego.
Dlatego też dietę należy uzupełniać preparatami wapniowymi. Podkreślamy WAPNIOWYMI a nie witaminowymi. Młode rosnące osobniki mają znacznie większe zapotrzebowanie na wapń, niż osobniki dorosłe.
Właściciele agam często pytają jakie rośliny można podawać. W diecie agam może znaleźć się wiele rośliny, jednak są takie, które możemy podawać regularnie, inne zaś sporadycznie.
 W tabeli przedstawiamy rośliny podzielone na trzy grupy. Takie które można podawać często, rzadko i nie podawać.


CZĘSTO
bazylia, melisa, mniszek lekarski - liście i kwiaty, koniczyna liście i kwiaty, lucerna zarówno kiełki jak i liście, kwiaty nagietka, kwiaty dzikiej róży.
RZADKO
Papryka, marchewka, brokuł, natka marchwi, koperek, nektarynki, gruszki, pomarańcze, ogórki, melony, truskawki;
NIGDY
szczypiorek, natka pietruszki, awokado, rabarbar, szpinak, sałata, kapusta, szczaw.


Porady i Wskazówki

Bardzo duży odsetek problemów zdrowotnych gadów wynika z nieprawidłowych warunków w hodowli. Przed wizytą warto przygotować informacje o warunkach w terrarium, diecie i suplementacji podopiecznego.
© 2016 Przychodnia Weterynaryjna OAZA. Wszelkie prawa zastrzeżone.  | PetDoctor Theme by webunderdog